Локі в стародавніх міфах: Рідкісні знахідки та їх значення
Як би сумно це не звучало, але дуже мало. Слідів культу Локі майже не збереглося, а рідкісні знахідки швидше свідчать про те, що його (можливо) почитали дуже локально, а то й лише в межах особистої або сімейної практики. До наших часів дійшло дуже мало артефактів з зображенням самого бога хитрості та обману або написами з його іменем. Які саме? Давайте розбиратися.
Снаптунський камінь
Знайдений у Хорнес-фіорді в Данії, ймовірно, має норвезьке походження, датований близько 1000 року. На ньому зображене обличчя кучерявого чоловіка з виразною рисою Локі — зашитими губами. Це зображення відсилає до покарання, якому бог піддався, програвши суперечку з синами Івальді.
«Мова поезії» — друга частина «Молодшої Едди»
«Приговор богів гласив, що молот — краще з усіх скарбів і надійний захист від зимових велетнів. І вони вирішили, що карлик виграв ставку. Тоді Локі став пропонувати викуп за свою голову, але карлик відповів, що немає й мови, щоб він зміг її викупити. «Тоді лови мене!» — вигукнув Локі. Але коли Тор хотів схопити його, він уже був далеко.
У Локі були черевики, в яких він міг бігти по воді й повітрю. Тоді карлик став просити Тора впіймати Локі. Той так і зробив. Карлик хотів був відрубати Локі голову, але Локі сказав, що йому, мовляв, належить голова, а не шия. Тоді карлик узяв ремінець і ніж і хотів проткнути в губах у Локі отвори й зашити йому рот. Але ніж ніяк не рвав. Тоді він сказав, що краще б підійшло шило його брата, і лише згадуючи про це шило, з’явилось шило й проткнуло Локі губи. Він зашив губи, але Локі вирвав ремінець з м’ясом. Ремінець, яким був зашитий рот Локі, називається Вартарі».
Цей фрагмент чітко вказує, що на камені зображений саме Локі. Ймовірно, він був створений для захисту роботи кузнеця від його витівок, оскільки за міфами бог активно заважав Брокку і Сіндрі (Ейтрі) кувати скарби для богів. Однак існує й інша точка зору — це може бути зображення прохання про допомогу богу в кузнецькій справі. На перший погляд його зв’язок з кузнецями здається неочевидним, але в «Мовах Мудрого» (Старша Едда) є рядки, які прямо вказують на його вміння:
«Зовуть Леватейн,
зроблений Лофтом,
викований за воротами смерті;
в скрині залізній
у Сінмари лежить
на дев’яти міцних запорах».
Очевидно, що за цим фрагментом стоїть більш детальна історія, яка, на жаль, до нас не дійшла.
Госфортський хрест
Сцена на хресті (Англія, 9–10 століття) однозначно пов’язана з міфом про полон Локі:
«Скаді взяла отруйну змію й повісила її над обличчям Локі. З змії капала отрута. Сигюн, дружина Локі, сиділа там і підставляла чашу під отруту, що капає. А коли чаша наповнювалась, вона її виносила, і в цей час отрута зі змії капала на Локі. Тоді він корчився так сильно, що вся земля тремтіла. Тепер це називається землетрусами».
На хресті ми бачимо зображення зв’язаного бога і жінки (Сигюн) з чашею, куди капає зміїний отрута. Незважаючи на те, що цей мотив, ймовірно, має християнський контекст, оскільки в той час був популярним образ зв’язаного Диявола, різьблення на хресті чітко вказує, що це хитрун з Асгарда.
Фібули з Нордендорфа
Знахідка датована 6–7 століттям і містить імена богів. Одне з них — Logaþore, що, ймовірно, є формою імені Лодур (Lóðurr), під яким бог хитрості фігурує в Пророцтві Вельви одного з творців людей:
« І троє прийшли
з цього роду
асів благих
і могутніх до моря,
безсилі побачили
на березі
Аску й Емблу,
які не мали долі.
Вони не дихали,
в них не було духу,
рум’янця на обличчях,
тепла й голосу;
дав Один дихання,
а Хьєнір — дух,
а Лодур — тепло
і лицям рум’янець».
Передбачається, що ім’я походить від давньоісландського слова luh-þuras і є спорідненим з германським logaþoras, що означає ‘той, хто несе вогонь‘, як і Logaþore.
Камінь з Киркбі
На камені зображена прив’язана до каменів фігура. Хоча Локі часто зображався зв’язаним, на цьому зображенні немає характерних атрибутів, таких як роги, що могло б вказувати на його ідентифікацію. Багато хто припускає, що це швидше зображення зв’язаного Диявола, як це описано в староанглійській поемі «Christ II», де Диявол лежить у палаючих оковах.
Амулети з Данії
На деяких амулетах, знайдених у Данії (Ульструп, Естер Ліндетт), зображено зашитий рот, що є характерною рисою Локі. Це дає підстави припустити, що на цих амулетах зображений саме він.
Брактеати Бальдра
Брактеат — тонка золота підвіска у формі диска, характерна для ранніх скандинавських цивілізацій. Брактеати виготовлялися шляхом вирізування рельєфного малюнка на якомусь міцному матеріалі, наприклад, бронзі або дереві, а потім притискання тонкого листа золота поверх різьблення.
Один з таких брактеатів, ймовірно, зображує вбивство Бальдра. Зліва — фігура з крилами, що може вказувати на Локі, який, за міфами, перетворювався на сокола, використовуючи пір’я, позичені у Фрейї. Якщо це справді зображення бога, то це найдавніше з відомих, датоване періодом переселення народів.
Отже, незважаючи на обмежені дані, можна зробити висновок про роль Локі в давнину, хоча багато моментів залишаються загадкою, і подальші археологічні знахідки можуть пролити світло на нові аспекти культу цього бога.
Один комментарий